Til forsiden
Arkitektonisk perle med formidabel kunst

Går man på kunstmuseum udelukkende for at se på kunst?
Nej, ikke hvis man besøger Kunsten der ligger ca. 10 minutters gang fra Aalborgs centrum. Museet er resultatet af en mesterarkitekts visoner, og det ser man straks når man nærmer sig

Reportage af Lars Ulrich Hansen

Nordjyllands Kunstmuseum AalborgSom en skulptur

...nærmest vokser museet ud af det grønne, bakkede landskab og danner en smuk ramme om billedkunst i verdensklasse. Billedkunst som favner bredt og rummer forrygende historier. Bygningen er i international særklasse og er tegnet af den verdensberømte, finske arkitekt Alvar Aalto i samarbejde med Jean-Jacques Baruël og Elissa Aalto.

Det betyder at såvel borgere som turister strømmer til museet i Aalborg for både at gå på opdagelse i det fantastiske bygningsværk og for at se museets enestående samling af moderne kunst og samtidskunst.


Kvalitet - helt ned i detaljen

Når man kommer ind i museet bliver man slået af lyset i rummene. Fra alle sider falder lyset ind så det lader kunstværkerne komme til deres fulde ret.

Det er sket ud fra Aaltos devise om at ”hvad akustikken er for en koncertsal, er lyset for et kunstmuseum”.

Den kompromisløse kvalitet gennemsyrer arkitekturen

-  helt ned i den mindste detalje. Borde, stole, døre, vinduer, gelænder ved trapperne, håndtag, lamper - ja, stort set alt er tegnet specielt til Nordjyllands Kunstmuseum. Interiøret er lavet af asketræ, sort okseskind, bronze og andre materialer der passer til væggenes hvide flader og med til at give rummene deres aura af eksklusiv elegance. Bygningens enestående kvalitet har da også ført med sig at hele Kunsten - det tidligere Nordjyllands Kunstmuseum - i dag er fredet. Det gælder selv museets prisskilt der hænger i døren!

De perfekte rammer for kunsten betyder også at det ikke er tilfældigt hvilke kunstværker der bliver lukket ind ad dørene på museet. Kunsten skal leve op til rammerne.

Udover den kunstneriske kvalitet gemmer flere af værkerne på nogle forrygende historier. Den danske, surrealistiske maler Wilhelm Freddie fik fx indrejseforbud i Nazityskland på grund af et enkelt værk.

Et andet af hans værker blev i 1936 beslaglagt af politiet på grund af dets ”pornografiske karakter” og var senere med til at ændre pornografiloven. Begge kan opleves på museet.

Men også i selve værkerne er der historier så publikum har rige muligheder for at gå på opdagelse i den danske kulturarv - og se hvordan man gennem kunsten har skildret verden fra 1900-tallet til i dag. Fra Lundstrøm til Jorn og fra Søndergaard til Salto.

Kom selv og oplev.



Aktuelt i 2009:

Frække Freddie
- og farverige Nolde



Foruden museets faste samlinger har Kunsten i 2009 en række særudstillinger. Her kan man bl.a. opleve:

Wilhelm Freddie (1909 - 1995)

- som også er repræsenteret i museets faste samling. Han var surrealist - og i sine værker kredsede han om sex, kødets lyst og nydelse. Et emnevalg, der gjorde ham omstridt i sin samtid. Flere af hans værker blev da også beslaglagt af politiet som utugtige og pornografiske.
19. juni - 30. august

Emil Nolde (1867 - 1956)

Han var bondesøn fra de dansk-tyske grænseegne i Slesvig-Holsten. En af de mest kendte ekspressionister, hvis billeder er præget af en stærk, koloristisk udtrykskraft. Religiøse motiver og hjemegnens natur er gennemgående temaer i hans malerier. Udstillingen - der har fået titlen “Emil Nolde og Danmark” - laves i sam-arbejde med “Nolde Stiftung Seebull”.
19. september - 29. november

Læs mere om aktuelle udstillinger i 2009 på vores liste med større begivenheder i Aalborg her...

Fredag, maj 15 2009

Kunsten

- Museum of Modern Art Aalborg

Kong Christians Allé 50
9000 Aalborg

Tel. +45 9813 8088  
Læs også om det nye Utzon Center på Aalborgs havnefront

Utzons havnefront...

Ny direktør på Kunsten


Til august 2009 får Kunsten ny direktør, Gitte Ørskou. Læs mere om Kunstens ny direktør her...

Søg overnatning & oplevelser

Kunsten er tegnet af arkitekterne Elissa og Alvar Aalto og  Jean-Jacques Baruël ... 

Kunst Info

Her kan du se LivePaper version af folderen KunstInfo som indeholder information om byens gallerier, kunsthåndværkere og Kunsten.
Se KunstInfo her...
PLATFORM4 - Aalborg nye scene for mødet mellem kunsten og teknologien...
VISITAALBORG ØSTERÅGADE 8 9000 AALBORG +45 99 31 75 00 KONTAKT